טוקסופלסמה, הריון וחתולים

טוקסופלסמה, הריון וחתולים

מהי טוקסופלסמה? האם הטפיל מסוכן לבני אדם? האם אישה בהריון צריכה לסלק את החתול מהבית? כיצד נדבקים בטפיל? על כל השאלות הללו נענה במאמר זה.

טוקסופלסמה (Toxoplasma gondii) הינו טפיל תוך תאי, אשר הפונדקאי הסופי שלו הינו חתולים. בעלי חוליות (כגון יונקים וציפורים) יכולים להידבק גם כן בטפיל ולשמש כפונדקאי ביניים.

מחזור החיים של הטפיל:

ביצי הטפיל מופרשות ממעי החתול דרך הצואה. בכדי שהטפיל יוכל להיות מדבק עליו לעבור תהליך של הבשלת הביצים, מחוץ לגוף החתול, הנמשך כ-24-48 שעות (ולכן אם הצואה מנוקה מיידית היא אינה מדבקת!).
הביצים המופרשות מצואת החתול מגיעות לקרקע ובעלי חיים האוכלים אותן נדבקים בטפיל.
כאשר הביצים נבלעות ע"י בעלי חיים, הטפיל יוצא מן הביצים, עובר את דופן המעי ויוצר ציסטות עמידות בשרירים. בכדי להשלים את מחזור החיים של הטפיל, על בעל החיים הנגוע להיטרף ע"י חתול אשר ידבק כך בטוקסופלסמה.

אם בעל החיים הינו אוכל עשב, הטפיל ייצור את הציסטות המתוארות בשרירים ולא יגרום מחלה משמעותית לבעל החיים. אם הבשר של אותה חיה יאכל ע"י בני אדם, כשהוא אינו מבושל כראוי, תיגרם הדבקה.

נקודה חשובה שיש להבין היא שחתול אשר נדבק בטפיל, יפריש אותו פעם אחת בחייו ולכן אינו מהווה כבר סכנה לאחר מכן (גם אם יש אישה בהריון או אנשים אחרים בסיכון בבית). זמן ההפרשה של הטפיל בחתול נגוע הוא כשבועיים.
 


מהם סימני המחלה בחתול?

חתול שנדבק בטוקסופלאסמה בד"כ לא יראה סימני מחלה משמעותיים מלבד לעיתים שלשול.
חתול אשר נדבק במחלה אך חולה במקביל במחלה מדכאת מערכת חיסון כגון איידס חתולים או שמקבל תרופות לדיכוי מערכת החיסון (כגון סטרואידים) יכול לחלות בצורה קשה ואף למות.

האם טוקסופלסמה באמת מסוכנת לבני אדם?

במחקרים נמצא כי חלק גדול מהאוכלוסייה נדבק בעבר בטפיל ולכן למעשה מחוסן מפני הדבקה נוספת.
אדם בריא הנדבק בטפיל בד"כ לא יראה סימנים אך לעיתים תעבור עליו מחלה דמוית שפעת (במקרים נדירים יחסית יראו נפיחות קשרי לימפה, כאבי שרירים, דלקות עיניים ועוד).
טוקסופלסמה מסוכנת לאנשים בעלי מערכת חיסון פגועה כגון אנשים החולים באיידס או כאלו המקבלים כמותרפיה. כמו כן, הטפיל מסוכן לעובר, ולכן אישה בהריון צריכה להיזהר במיוחד. בהדבקה בהריון, טוקסופלסמה עלולה לגרום להפלות או מומים בעובר.

אז איך בני אדם נדבקים בטוקסופלסמה?

קיימות שתי דרכים לבני אדם להידבק בטפיל.
הראשונה – בליעת ביצי הטפיל כאשר מופרשות ישירות בצואת חתול (לדוגמא ילדים אשר משחקים בחוץ בארגזי חול בהם חתולים עשו את צרכיהם או אכילות ירקות שלא נשטפו היטב ומזוהמים בביצים שמקורן בצואת חתולים).
השנייה – אכילת בשר (כגון בשר כבש) שאינו מבושל דיו ומכיל את הטפיל.

נמצא כי מרבית בני האדם נדבקים באמצעות בשר שלא בושל כראוי או ירקות שלא נשטפו די צרכם (ולא ישירות מחתולים!). שוב, חשוב לזכור, טוקסופלאסמה אינה מחלה מסוכנת לאדם בריא!

אז איך אפשר להימנע מהדבקה?

  • שטיפת הירקות ושאר המזון לפני אכילה
  • שימוש בקרש חיתוך נפרד וכלים שונים לחיתוך בשר ולירקות
  • אי אכילת בשר נא
  • ניקיון ארגז החול פעם – פעמיים ביום ימנע את הבשלת ביצי הטפיל (וימנע הדבקה). במקרה של הריון, מומלץ שהאשה לא תנקה את הארגז בעצמה ואם היא חייבת לעשות זאת עדיף להשתמש בכפפות.

אז, האם להוציא את החתול מהבית כאשר האשה בהריון?

התשובה היא לא!!!
אין כל סיבה לעשות זאת.
כפי שהוסבר, הסיכוי שהחתול יחלה במחלה ויפריש את הטפיל דווקא בזמן ההריון הינו נמוך ביותר.
ע"י שימוש באמצעים פשוטים ניתן למנוע את הסיכון להדבקה (הכי חשוב, שמרו על היגיינה ושיטפו ידיים לפני האוכל…).
כמו כן, אם האישה חיובית בבדיקת דם טרום ההיריון, היא למעשה מחוסנת ולא תידבק.
ניתן גם לבדוק האם החתול עצמו נחשף לטפיל בעבר (ואז למעשה הסיכוי שיפרישו שוב אפסי) אם כי, לדעתנו, הבדיקה אינה הכרחית בשל הסיכון הנמוך.
דילוג לתוכן