חסימת שתן בחתול – תיאור מקרה

חסימת שתן בחתול – תיאור מקרה

שלג, חתול פרסי בן שנתיים נכנס ויצא מארגז החול שלו פעמים רבות. בכל פעם שנכנס לארגז שמעה דלית, הבעלים שלו, יללות רמות. כאשר בדקה את הארגז מצאה טיפות שתן בודדות בלבד. לאחר מספר שעות הבינה דלית כי המצב לא תקין והתקשרה אלינו וביקשה שנגיע לביקור בית בכדי לבדוק את החתול.
בבדיקה היה קל מאוד להגיע לאבחנה: חסימת שתן. במישוש הבטן של שלג, הרגיש דר' תומר, הוטרינר שהגיע לביתה של דלית, את שלפוחית השתן של שלג כשהיא גדולה מאוד ונוקשה. למזלו של שלג, דלית שמה לב למצבו מוקדם יחסית והוא עדיין היה עירני ולא נראו תופעות כגון הקאות או אפתיה האופייניות למצב של חסימת שתן בחתולים.
במצב של חסימת דרכי שתן ההמלצה היא בד"כ לאשפז את החתול במרפאה או בית חולים וטרינרי ליומיים שלושה בכדי לוודא שחסימת השתן לא נוצרת שוב.
בבית חולים הוטרינרי אליו הועבר שלג נפתחה החסימה תחת הרדמה. לאחר מכן, שלג קיבל כמות גדולה של נוזלים בכדי לאפשר לרעלנים שמצטברים בדם במקרה של חסימת שתן לצאת מהגוף. קטטר שתן מיוחד הושאר בתור צינור השופכה שלו בכדי לוודא שהיא לא תחסם שוב.
לאחר שהתעורר, שלג הוגבל לאזור קטן ובמקום חול בארגז שלו הושארו גזרי עיתונים בכדי שלא ידבקו לאזור קטטר השתן. לאחר הטיפול שלג חזר לאכול ונראה עירני.
לאחר כיום מפתיחת חסימת השתן נראה ששלג עירני לחלוטין, שלפוחית השתן הייתה רכה ולא נראה שחסימת השתן חזרה. בשל כך קטטר השתן הוצא והוא הושאר להשגחה בכדי לוודא שהוא מצליח לתת שתן ללא בעיות ושלא נראים סימנים למצב של חסימת שתן חוזרת.
בדיקת השתן שנלקחה לשלג ביום החסימה הראתה כמות רבה מאוד של קריסטלים בדרכי השתן והועלה חשד כי הקריסטלים קשורים לחסימת השתן. בשל כך הוחלט להחליף את המזון אותו מקבל שלג למזון מיוחד העוזר למנוע חסימת שתן בחתולים. בנוסף הוסבר לדלית על חשיבות מתן מים טריים ועידוד שתיה בחתולים עם סכנה למצב של חסימת שתן.
דילוג לתוכן