• מאמרים
  • איך למנוע מהחתול להרוס את הרהיטים?

איך למנוע מהחתול להרוס את הרהיטים?

כיצד ניתן למנוע מהחתול לפגוע ברהיטים באמצעות ציפורניו?

הרס הספות ושאר הריהוט בבית, ע"י שיוף הציפורניים הינה אחת הבעיות הקשות איתן מתמודדים בעלי חתולים. בזמן שחלק מבעלי החתולים מקבלים את המצב בו הספה משמשת את החתול לסימון וגירוד הציפורניים, אחרים מוצאים את הדבר בלתי נסבל. למרבה הצער,ישנם בעלים המוותרים על החתול לאחר שפיתח את ההרגל לשייף את הציפורניים על הספות ושאר רהיטי הבית.חתול שורט את הספה

במאמר זה ננסה לעזור לבעלי החתולים בפתרונות שונים היכולים למנוע את הפגיעה ברהיטים.

מדוע משייפים חתולים את הציפורניים?

לשיוף הציפורניים שתי סיבות עיקריות. הראשונה, מדובר בפעולה המשמשת לחידוד הציפורניים. הסיבה השנייה היא שבזמן שהחתול משייף את הציפורניים, הוא במקביל מסמן, באמצעות בלוטות זיעה הנמצאות בכפות הרגליים, את הטריטוריה שלו.

ישנן מספר אפשרויות למזער את הנזק לריהוט הבית ע"י ציפורני החתול:

 

  1.  עמודי גירוד או משטחי גירוד – יש להציע לחתול סוגים שונים של משטחי גירוד מאחר ולכל חתול יש העדפה שונה. יש חתולים שיעדיפו משטח העשוי מחבלים שזורים, אחרים משטחי קרטון וכאלו שיעדיפו משטח שעשוי  מבולי עץ טבעיים. בנוסף יש חתולים בעלי העדפה לזווית המשטח: קיימים חתולים אשר יעדיפו משטח אלכסוני, אחרים משטח שטוח וחתולים אחרים יסכימו לשייף את ציפורניהם רק על עמוד אנכי. נקודה חשובה נוספת היא שהמתקן לשיוף הציפורניים יהיה מעוגן היטב ולא נייד (מאחר ומתקן שאינו יציב בד"כ אינו מועדף ע"י החתולים).
    ניתן לשקול  לפזר קטניפ (או בשמו העברי – נפית החתולים) אשר גורם לכך שחתולים ימשכו למשטח הגירוד.
  2. גזירת ציפורניים – מדובר בפעולה פשוטה יחסית אשר יש לבצעה פעם בשבוע שבועיים. עם זאת, גזירת ציפורניים אפשרית רק לחתולים רגועים.
    אם ברשותכם גור צעיר, מומלץ להרגילו לגזירת ציפורניים כבר מגיל צעיר (ניתן להציע לו "חטיף" חתולים לאחר כל גזירת ציפורניים ובכך לנסות לשפר את שיתוף הפעולה מצידו). יש לקבל הדרכה מן הוטרינר לפני ביצוע הפעולה בכדי למנוע פגיעה בחתול ודימומים מן הציפורן.
  3. ניתוח עקירת ציפורניים – מדובר בניתוח בו למעשה מבוצעת קטיעה של הפרק האחרון באצבעות כף הרגל אליו מחוברת הציפורן. הניתוח, ובייחוד ההתאוששות ממנו, כרוכים בכאב רב ולכן הוא אינו חוקי בישראל.
  4. הדבקת כיסוי ציפורניים לחתול – הדבקת הציפורניים נעשית באמצעות דבק חזק המונע את נשירת הציפורן המלאכותית. מדובר בפיתרון אידאלי שמצד אחד אינו פוגע בשגרת חיי החתול ומצד שני מונע נזק הנגרם ע"י ציפורניו. הדבקת הציפורניים ניתנת לביצוע ע"י הבעלים (אם מדובר בחתול רגוע יחסית) או ע"י הוטרינר אם מדובר בחתול בעל טמפרמנט ישראלי טיפוסי (בד"כ דרוש טשטוש קצר לביצוע הפרוצדורה). מנסיוננו, כיסוי ציפורניים המבוצע ע"י הווטרינרים של המרפאה הניידת מחזיק כחודשיים  – שלושה. במרבית המקרים, כיסוי הציפורניים אינו נופל אלא נושר כאשר הציפורן גדלה ודוחקת החוצה את הציפורן המכוסה.
  5. מניעת גישה לריהוט ולספות – ישנם בעלים אשר מכסים אזורים ספציפיים בספה באמצעות נייר אלומיניום, ניילון או דבק דו צדדי, כך שהחתולים אינם מנסים לשייף את ציפורניהם באותו האזור. בכדי להרחיק חתול מאזור מסוים בבית ניתן להשתמש גם בתרסיס המיועד להרחקת חתולים (כגון זה המכיל שמן ציטרונלה). עם זאת, לתרסיסים אלו יעילות משתנה… בנוסף, יש לזכור לספק לחתול משטחי גירוד אחרים בכדי שהשיטה תעבוד.

במאמר זה מנינו חלק מן האפשרויות למניעת הרס רהיטים ע"י החתול.
בכל שאלה נוספת בנושא ניתן לפנות לוטרינרים של המרפאה הניידת בטלפון – 052-5562441.

דילוג לתוכן