חיסונים לכלבים

חיסון כלבים

חיסונים לכלבים מהווים את אחד הנדבכים החשובים של רפואה וטרינרית. חיסונים מונעים מחלות אשר יכולות לגרום לתחלואה ואף למוות של הכלב. חלק מן המחלות אותן ניתן למנוע ע"י חיסונים יכולות לפגוע אף בבני אדם (כגון כלבת).
בעזרת החיסונים, הוטרינרים מונעים מחלות בחיות המחמד ואף חוסכים כסף על טיפול עתידי באותן מחלות אשר יכולות לפגוע בחיות הבית שלנו.

פרוטוקול חיסוני כלבים שונה בין כלב בוגר לגור כלבים צעיר.
הסיבה לכך היא שבגורים יש צורך בחיסוני דחף (בוסטר) אשר מעוררים את המערכת החיסונית ליצור נוגדנים ארוכי טווח אשר כבר קיימים בכלב בוגר.

גור כלבים נולד ללא נוגדנים כנגד מחלות. את הנוגדנים הוא מקבל מחלב אימו הראשון (קולוסטרום). בגיל שישה שבועות מתחילה ירידה ברמת הנוגדנים האימהיים ולכן בתקופה זו הגור רגיש לגורמי מחלה רבים.
הבעיה היא, שבשלב זה הנוגדנים האימהיים אשר עדיין קיימים עלולים לפגוע ביעילות החיסון. זו הסיבה שיש לחסן גור שלוש פעמים בכדי להבטיח כי יקבל את ההגנה המקסימלית.

חשוב לדעת – אסור לחסן כלב חולה! זו הסיבה שלפני כל חיסון כלב, מבצע הוטרינר בדיקה גופנית מקיפה לאבחון סימני מחלה.

איזה פרוטוקול חיסונים מומלץ לכלבים ומה מכיל חיסון משושה?

 

חיסון כלבת:

על פי החוק בישראל כל כלב חייב להיות מחוסן כנגד כלבת פעם בשנה. זאת מכיוון שכלבים משמשים מעביר של המחלה הקטלנית. גם גורי כלבים וגם כלבים בוגרים מחוסנים פעם בשנה כנגד כלבת. המחלה פוגעת בכל היונקים (כולל אדם כמובן). הוירוס מועבר בד"כ בנשיכה מחיה נגועה ומגיע למוח.
סימני המחלה כוללים שינוי התנהגות (כלב ידידותי הופך באופן פתאומי למאוד אגרסיבי), רואים לעיתים נשיכת חפצים דוממים, ריור רב, פחד ממים ועוד. המחלה קטלנית ב100% ואין טיפול לכלבים לאחר הופעת הסימנים.

בד"כ חיסון כלבת ניתן לגור אשר כבר קיבל חיסוני משושה.

כדאי לדעת כי וטרינר מחויב על פי החוק לסמן כל כלב המחוסן כלבת, בשבב אלקטרוני. כמו כן, נאסר בחוק על וטרינר לחסן כנגד כלבת (ולסמן בשבב), כלב אשר שייך לאחד מן הגזעים הנחשבים "מסוכנים" ואינו מסורס / מעוקרת.

חיסון משושה:

כשמו כן הוא, חיסון משושה מכיל מרכיבי חיסון כנגד שש מחלות נפוצות בכלבים.

1. חיסון כנגד וירוס פרוו (Parvo virus) – זהו וירוס הפוגע בעיקר בגורי כלבים אך יכול לפגוע גם בכלבים בוגרים. זוהי מחלה קשה הפוגעת בעיקר במערכת העיכול וגורמת להקאות ושלשולים דמיים. במקרים לא מעטים מחלה זו גורמת למוות ללא טיפול.
2. חיסון נגד וירוס כלבלבת (Distemper virus) – כמו פרוו, זוהי גם מחלה ויראלית הפוגעת בעיקר בגורי כלבים אך גם קיימים מקרים לא מעטים של פגיעה בכלבים בוגרים. המחלה פוגעת במערכת העיכול (גורמת לשלשולים והקאות), במערכת הנשימה (יכולה לגרום לדלקת ריאות, שיעול או הפרשות מהאף) ובצורתה החמורה ביותר פוגעת במערכת העצבים וגורמת למוות. לעיתים המחלה יכולה לגרום לפגיעה עצבית בגיל מבוגר (Old dog encephalitis).
3. חיסון נגד דלקת כבד נגיפית (Adeno virus) – זוהי מחלה ויראלית הפוגעת בעיקר בגורי כלבים לא מחוסנים ובה נגרמת פגיעה קשה בכבד ובמקביל לעיתים גם בעיניים (פוגעת בקרנית העין).
4. חיסון נגד עכברת (Leptospirosis) – חיסון משושה מכיל מרכיבים כנגד שני סוגים של החיידק הגורם למחלת העכברת. מחלה זו פוגעת גם בכלבים וגם באדם. המחלה יכולה לפגוע בכבד ובכליות וגורמת למוות במקרים רבים. שמה נובע מהעובדה שבמקרים רבים, עכברים ומכרסמים רבים מהווים את מקור המחלה.
5. חיסון נגד וירוס פארא-אינפלואנזה (Parainfluenza) – מחלה ויראלית הנגרמת ע"י נגיף בשם פאראינפלואנזה הגורמת לדלקות בדרכי הנשימה, גורמת לשיעולים ונזלת.

חיסונים נוספים לכלבים:


חיסון נגד 
שעלת מכלאות (Bortadela bronchoseptica)- חיסון נגד חיידק הגורם לדלקת חריפה בקנה הנשימה ושיעול קשה הנמשך לעיתים זמן ארוך (עד שבועיים). זוהי מחלה מדבקת מאוד והחיסון מומלץ בעיקר לכלבים הבאים במגע עם כלבים רבים אחרים (כגון לפני הגעה לפנסיון או תערוכת כלבים). יש לתת את החיסון לפחות שבועיים – שלושה לפני החשיפה האפשרית. חיסון זה מחזיק בד"כ כחצי שנה.  לחצו כאן למידע נוסף על שעלת מכלאות.

"חיסון" נגד תולעת הפארק (Spirocerca lupi) – למרות הדעה הרווחת לא קיים "חיסון" נגד תולעת הפארק. ה"חיסון" הניתן הוא למעשה זריקה המכילה חומר אשר הורג את הלרוות הקיימות בגוף ובעל אפקט מניעתי קצר טווח בלבד . זריקה זו ניתנת כל חודשיים שלושה. הזריקה זו אינה מונעת לחלוטין את המחלה אך הוכח כי היא מפחיתה את ההדבקה וחומרת המחלה הנגרמת מן התולעת.

פרוטוקול חיסונים המומלץ בכלבים הוא:

• גיל שישה שבועות: חיסון משושה ראשון + תילוע (על חשיבות התילוע במאמר הבא)
• גיל תשעה שבועות: חיסון משושה שני
• גיל 12 שבועות: חיסון כלבת + שבב (חובה על פי חוק הכלבת)
• גיל 14 שבועות – חיסון משושה שלישי

כלב בוגר יש לחסן כל שנה בחיסון כלבת וחיסון משושה. באם לא ידועה היסטוריית חיסונים קודמת מומלץ לתת שני חיסוני משושה. תילוע (כדור או זריקה כנגד תולעים) ניתן כל שישה חודשים.
מכיוון שלא מומלץ לחשוף גורים צעירים לכלבים אחרים מחשש להדבקה במחלות, שירות וטרינר עד הבית הוא אידיאלי לביצוע החיסונים.

דילוג לתוכן