חיסון חתולים

חיסון חתולים

חיסון חתולים (וכמובן גם חיסון כלבים) מהווה נדבך חשוב ברפואה וטרינרית. חיסונים מונעים מחלות אשר יכולות לגרום לתחלואה קשה ולעיתים אף למוות של החתול. חלק מן המחלות אותן ניתן למנוע ע"י חיסונים יכולות לפגוע אף בבני אדם (כגון כלבת).
חשוב להבין כי בעזרת חיסונים אנו מונעים מחלות בחיות המחמד וכמובן חוסכים כסף על טיפול עתידי באותן מחלות אשר יכולות לפגוע בחיות הבית שלנו.

פרוטוקול חיסונים הוא שונה בין חתולים בוגרים לגורי חתולים.
הסיבה לכך היא שבגורים יש צורך בחיסוני דחף (בוסטר) אשר מעוררים את המערכת החיסונית ליצור נוגדנים ארוכי טווח אשר כבר קיימים אצל החתול הבוגר.

חשוב לדעת – אסור לחסן חתול חולה! במקרים אלו החיסון יכול להחמיר את מחלתו של בעל החיים. זו הסיבה שלפני כל חיסון מבצע הוטרינר בדיקה גופנית מקיפה לאבחון סימני מחלה.

פרוטוקול חיסונים לחתולים ומה מכיל חיסון מרובע?

• גיל שישה שבועות: חיסון מרובע ראשון (בשילוב עם טיפול כנגד תולעי מעיים)
• גיל עשרה שבועות: חיסון מרובע שני

חתול בוגר יקבל חיסון דחף שנתי (מאפשר לגוף לייצר נוגדנים בצורה תקינה השומרת על החתול).
טיפול כנגע תולעי מעיים ניתן באופן שגרתי כל שישה חודשים.

חתולים אשר יוצאים ונכנסים מן הבית מומלץ, בדומה לכלבים, לחסן כנגד כלבת (זאת בעיקר לאור עשרות מקרי כלבת המאובחנים בשנים האחרונות במדינת ישראל).

חיסון מרובע – חיסון המכיל מרכיבים כנגד ארבע מחלות חתולים.

1. חתלתלת (פאנלוקופניה Panleukopenia) : חיסון נגד וירוס אשר פוגע במערכות רבות בגוף (כגון מערכת העיכול ומח העצם) גורם להקאות ושלשולים דמיים ולעיתים קרובות גורם למוות.
2. קליצי (Calici virus) – חיסון כנגד וירוס הגורם לדלקת בדרכי הנשימה העליונות וגורם לשיעול, עיטושים ופצעים כואבים בחלל הפה ועל הלשון (אשר מכאיבים מאוד בזמן האכילה)
3. רינו-טרכיאיטיס (rhinotracheitis) : מחלה קשה הנגרמת ע"י וירוס הרפס אשר פוגעת בדרכי הנשימה העליונות וגורמת לחום, הפרשות מדרכי הנשימה ולדלקות עיניים קשות.
4. כלמידופיליה (בעבר כלמידיה, Chlamydophila) : מחלה הנגרמת ע"י חיידק גורמת לדלקות עיניים ודלקות בדרכי הנשימה. מחלה זו פוגעת בעיקר בגורי חתולים.
* קיים גם חיסון "משולש" אשר אינו מכיל את החיסון כנגד חיידק הכלמידופילה. לחיסון זה תופעות לוואי פחותות מן החיסון המרובע ולעיתים יש וטרינרים הבוחרים להשתמש בו.

ישנם בעלי חתולים אשר חושבים שאם החתול אינו יוצא מן הבית אין צורך בחיסונים.
הדבר אינו נכון משתי סיבות:
הראשונה – יתכן מאוד שאנו נעביר הביתה מחלות בשל מגע עם בעלי חיים אחרים או אף על גופנו לדוגמא על סוליות הנעלים לאחר דריכה במקומות בהם מסתובבים חתולי רחוב (כולל טפילים כגון פרעושים).
השנייה – לעיתים גם חתול אשר חי את כל חייו בבית נזקק לטיפול וטרינרי. במקרה כזה חתול אשר אינו מחוסן ומובא למרפאה וטרינרית יכול להידבק במחלה אשר חיסון יכול למנוע אותה בקלות.

דילוג לתוכן