אלרגיות בכלבים

מידע עדכני על אלרגיות בכלבים

נהוג לומר כי הכלב הוא ידידו הטוב של האדם, וממש כמו האדם גם הכלב עלול לסבול ממחלות ומליקויי בריאות שונים. אחד מתחלואים אלו הינו האלרגיה אשר מהווה תגובה חזקה של גוף הכלב למגע פנימי או חיצוני עם מרכיבים שונים. מכיוון שכלבים אינם מסוגלים לדבר בשפתנו עשויה לא פעם אלרגיה קלה יחסית להיעלם מעיני הבעלים, ואולם חשוב לשים לב לחיית המחמד ולפנות לייעוץ וטרינרי כאשר מבחינים בתסמיני אלרגיה, ובמיוחד כאשר מתפתחת אלרגיה חריפה.

כיצד נזהה אלרגיה בכלב ?

קיימים מספר סוגים שכיחים של אלרגיות בעלי תסמינים שונים, המשתנים בדרגת החומרה מכלב לכלב. אם הבחנתם בסימפטומים הבאים הרי שישנו חשד כי כלבכם סובל מאלרגיה כלשהי:

  • על עורו של הכלב מופיעים עיבויים, קרחות או פצעים מוגלתיים הגדלים במהירות.
  • הכלב מתגרד באופן תכוף יחסית באזורים שונים בגופו, והגירוד מלווה בעור יבש או אדום, בפציעות ובסימנים שתוארו לעיל.
  • אם קיימות הפרשות שונות, בעיקר מאזור העיניים והאוזניים.
  • הכלב מלקק באובססיביות חלקים מגופו כגון כפות הרגליים

 

סוגים שונים של אלרגיות

כאמור, ישנם סוגים שונים של אלרגיות אותם נהוג לחלק לארבע קטגוריות מרכזיות:

  • אלרגיה לחומרים נשאפים (אטופי) – מתרחשת בעקבות חשיפה לגורמים שונים המצויים בסביבתה של חיית המחמד, כגון אבקנים, פטריות, שערות ואבק, ומתבטאת בקשיי נשימה.
  • אלרגיה לפרעושים – אלרגיה שמקורה בעקיצות פרעושים ומתבטאת במיוחד בגירוד ופגעים בעור.
  • אלרגיה למזון – נגרמת בשל רגישות מסוימת למזונות שאוכל הכלב, ומתבטאת בלקויות עוריות, דלקות אוזניים, גירודים ולעיתים בהקאה ושלשול.
  • Contact Allergy – מכונה בעברית אלרגיית מגע ומקורה במגע עם חומרים וחפצים יומיומיים כמו מוצרי פלסטיק וחומרי ניקוי.

 

טיפול באלרגיות

אלרגיות גורמות סבל רב לבעל החיים ומשפיעות על תפקודו ומצב רוחו, ובמקרים חריפים עלולות אף להוות סכנה ממשית. הטיפולים באלרגיות משתנים בהתאם לסוגיהן, לכן חשוב לאבחן אותן באופן מדויק ככל האפשר בעזרת הוטרינר שלכם אשר לעיתים מסתייע באחות וטרינרית בתהליך האבחון.

במקרה של אלרגיה למזון מומלץ להקפיד כי הכלב לא יאכל כל מזון אחר מזה שקונים לו בעליו, מאחר והתסמינים בהחלט עלולים להופיע לאחר אכילת פריטים אחרים מהחי והצומח בסביבתו., אם האלרגיה לא נפתרת יהיה צורך לרכוש מוצר אחר ולנסותו, או לעבור למזונות היפו אלרגניים יקרים יותר. במקרה של אלרגיה לפרעושים יש להשתמש בתרופות להקלה על הגרד, להיעזר בחומרי חיטוי מומלצים, ומלבד זאת לבצע טיפול לביעור הפרעושים מגופו ומסביבתו של בעל החיים. לבסוף, במקרה של אלרגיה לחומרים נשאפים יש לאתר את הגורמים לה ולאחר מכן לפנותם מהסביבה. במידה שפעולה זו אינה אפשרית או בלתי מועילה, ניתן לטפל בכלב על ידי אנטי היסטמינים או סטרואידים להקלה על התסמינים, או להתחיל בטיפול המכונה היפוסנסיטיזציה הכרוך בחשיפה מדורגת של בעל החיים לגורמיה האלרגיה.

דילוג לתוכן