אסטמה בחתולים

אסטמה בחתולים

אסטמה בחתולים הינה מחלה בה נגרמת היצרות של דרכי האוויר (סימפונות) וכתוצאה מכך נגרמים קשיי נשימה. המחלה נגרמת בשל רגישות יתר של מערכת החיסון לאלרגנים אותם נושם החתול (למעשה אסטמה הינה נגרמת בשל אלרגיה).
ההיצרות של דרכי האוויר בריאות נגרמת בשל תגובת יתר של מערכת החיסון לאלרגנים אשר לא מעוררים כל תגובה בחתול בריא. האלרגנים גורמים לדלקת של דרכי הנשימה, התכווצות השריר הקיים בדרכי האוויר וכן הפרשה עודפת מן הבלוטות המפרישות של דרכי הנשימה.

סימני המחלה:

אסטמה נחשבת מחלה של חתולים צעירים יחסית. הסימנים מתחילים בגיל שנה עד שלוש.

בדרך כלל נראות אפיזודות של שיעול וצפצופים בזמן הנשימה כאשר בין האפיזודות החתול נראה נורמאלי לחלוטין. לעיתים בסיום השיעול הקשה נראים ניסיונות הקאה (דומה מעט לנסיון הקאת כדורי שיער).

להסבר (באנגלית) על אסטמה בחתולים וכיצד נראה התקף אסטמה בחתול הפעילו את הסרטון.

אבחון אסטמה בחתולים:

  • וטרינר יאבחן את המחלה לפי הסימנים שתוארו והקשבה לבית החזה באמצעות סטטוסקופ
  • צילומי רנטגן – במצבים של אסטמה ברמה קלה לא תמיד נראים סימנים. במצב של אסטמה במצב מתקדם נראים ממצאים אופייניים למחלה כגון הדגשה של דרכי הנשימה ("דפוס ברונכיאלי"), ניפוח יתר של הריאות וסרעפת שטוחה מן הרגיל.
  • בדיקת דם – ב20% מחתולים החולים באסטמה נראית רמה גבוהה של תאי דלקת הקשורים לאלרגיות (אאוזינופילים).
  • דגימת נוזל מדרכי הנשימה – נראים תאי דלקת רבים (חלק גדול מהם אאוזינופילים).

טיפול

במקרי חירום של התקף אסטמה הגורם לקשיי נשימה פתאומיים הטיפול הוא בחמצן ומתן סטרואידים (בדרך כלל אחר מהסטרואידים בעלי הפעולה המהירה). סטרואידים הם למעשה נוגדי דלקת חזקים ביותר ולכן הם יעילים בטיפול במחלה.
ניתן לשלב בטיפול גם תרופות המרחיבות את דרכי הנשימה.
הטיפול המומלץ למצב הכרוני תלוי בחומרת המחלה ותדירות ההתקפים:
  • בחתול שמן הודגם כי הורדה במשקל עוזרת בניהול המחלה.
  • מומלץ מאוד לנסות להפחית את חשיפת החתול לגורמים אשר יכולים לעורר התקפים או להחמיר את המצב (עשן, אבק וכדומה)
  • טיפול תרופתי – מרבית החתולים מטופלים בתרופות המרחיבות את דרכי הנשימה ו / או סטרואידים. בשנים האחרונות פותחו משאפים מיוחדים למתן תרופות לחתולים כך שהתרופה תגיע ישירות לדרכי הנשימה וכך יש פחות לוואי מן הסטרואידים. בחתולים אשר לא מראים תגובה לסטרואידים לעיתים מנסים תרופות אחרות המדכאות את מערכת החיסון.

פרוגנוזה (תחזית החלמה):

בדרך כלל, לאחר התקף אקוטי (פתאומי) אין חזרתיות של אירוע כזה אם החיה מטופלת.
בחלק מהחתולים תתפתח מחלה כרונית של דרכי הנשימה (במקרים של אירועים חוזרים או מחלה לא מטופלת). התמותה מאסטמה של חתולים נחשבת נמוכה במידה והחתול מטופל בזמן ולפי הוראות הוטרינר.
דילוג לתוכן