טיפול בגור חתולים יתום

טיפול בגור חתולים יתום – איך לטפל בגור חתולים שאיבד את אימו?

חשוּב: אם ראיתם או מצאתם גור חתולים קטן ברחוב, או בתוך שיח, עדיף שלא לגשת אליו ולחכות זמן מה בכדי לראות האם אימו חוזרת אליו. במקרים רבים גורים קטנים נאספים על ידי אנשים טובים שאינם מודעים שאימו של החתלתול רק יצאה לחפש מזון. כדאי להשקיף מרחוק על הגור למשך שעה-שעתיים בכדי לבחון האם אימו חוזרת לטפל בו.
אם הגור מיילל במשך שעות ואימו אינו מגיעה אליו ככל הנראה הוא ננטש או שקרה משהו לאימו והיא אינה מסוגלת לטפל בו. במקרה כזה, רק לאחר שהנכם בטוחים בכך איספו אותו מהמקום בו הוא נמצא.
חשוב להבין כי טיפול בגור חתולים יתום הוא מפרך ודורש זמן והשקעה. חשוב גם לדעת כי למרות כל המאמצים לא כל הגורים ישרדו גם עם הטיפול הטוב ביותר.
בכל שאלה או קושי יש להתייעץ עם וטרינר.
מקום שינה וחימום
מומלץ להשתמש בקרטון או קופסה עם דפנות גבוהים אשר ימנעו מהגור לצאת. יש לרפד את הקופסה בבד. מומלץ לשים בקופסה "בקבוק חם" ולהחליפו כאשר הוא מתקרר (חשוב שהבקבוק יהיה עטוף טוב ושלא יהיה במגע ישיר עם הגור, למניעת כוויות). הקופסה צריכה להיות גדולה מספיק בכדי לאפשר לגור לזוז מהבקבוק החם או להתקרב אליו כפי צרכיו. יש למקם את הקופסה באזור שקט.
אפשר לנסות להחביא באזור השינה שעון מתקתק. יש הטוענים שתקתוק השעון מדמה את פעימות הלב של האם ומרגיע את הגור.

תזונת גור חתולים יתום

הזנה היא אחד הפקטורים החשובים בטיפול בגור חתולים. עד גיל שלושה שבועות הגור אינו מסוגל ללקק מזון ולכן יש לתת לו הזנה באמצעות בקבוק או מזרק.
ההזנה הטובה ביותר היא כמובן חלב החתולה. תחליף חלב וטרינרי מסחרי הוא העדיפות השנייה בטיבה ואותו ניתן לקנות במרבית חנויות החיות או המרפאות הוטרינריות.
באופן זמני (בלבד!) ניתן להשתמש בתחליף חלב תינוקות (עדיפות שלישית), או מתכון ביתי של גבינה לבנה/יוגורט, חלמון ביצה ומעט סוכר או דבש (עדיפות אחרונה). אין לתת חלב פרה, הוא אינו מזין מספיק ויכול לגרום לשלשול שיחמיר את מצבו של גור החתולים.

את המזון יש לתת באמצעות בקבוק או מזרק, אסור "לדחוף" לגור אוכל, חשוב שינק בעצמו אחרת יש סכנה לשאיפת המזון לריאות וחנק. את המזון צריך לתת בטמפרטורת החדר או מעט מחומם.

את כמות המזון אותה הגור צריך ניתן לחשב לפי סוג תחליף החלב הניתן וגיל החתול (ראו בתחתית מאמר זה).

תדירות האכלת גורים יתומים:

  • עד גיל שבוע – כל 3-4 שעות
  • שבוע עד שבועיים – כל 6 שעות
  • שבועיים עד חודש – כל 6-8 שעות
בערך בגיל חודש ניתן לנסות מזון חתולים רטוב או מזון גורים מורטב במים.

צרכים

גור חתולים צעיר צריך גירוי באזור פי הטבעת בכדי לתת צרכים. במצב נורמאלי, החתולה עושה זאת בעזרת לשונה. כאשר אתם מתפקדים כאימו של הגור יש לבצע עיסוי עדין של אזור פי הטבעת והבטן באמצעות צמר גפן מורטב במים חמימים. יש לחזור על פעולה זו לאחר כל האכלה, עד גיל של כשלושה שבועות.
אין לשטוף את הגור, שאריות של צרכים ניתן לנקות בעדינות באמצעות מטלית לחה.
בערך בגיל חודש ניתן להתחיל בטיפול כנגד תולעים ובגיל חודש וחצי ניתן להתחיל את מתן החיסונים לחתול.

מידע שימושי – כיצד יודעים בן כמה גור החתולים שמצאנו?

  • חבל הטבור – נושר בערך בגיל 2-3 ימים.
  • עיני החתול נפתחות בערך בגיל שבוע ימים עד שבועיים.
  • הגור נולד עם אוזניים מקופלות לאחור, הן מתחילות להתיישר בגיל שבועיים
  • בקיעת שיניים מתחילה בערך בגיל שבועיים עד חודש. עד גיל חודשיים בוקעות כל שיני החלב.
דילוג לתוכן