מזונות מסוכנים לבעלי חיים

מזונות מסוכנים לבעלי חיים

 

שוקולד – שוקולד (ובייחוד שוקולד המכיל כמות גדולה של קקאו כגון שוקולד מריר או שוקולד לבישול), מכיל חומרים מסוכנים לכלבים ולחתולים (קפאין ותיאוברומין).
במינון נמוך חומרים אלו יכולים לגרום להקאות ולשלשולים ובמינון גבוה לפגיעה בתפקוד הלב ומערכת העצבים ולהוביל למוות!
כך לדוגמא, אפילו חבילת שוקולד מריר אחת יכולה לגרום להרעלה קשה בכלב קטן!

שום או בצל (חיים או מבושלים) – בניגוד לבני אדם, שום ובצל הם מזונות מסוכנים לבעלי חיים. בשום ובבצל ישנם חומרים הגורמים לפגיעה בתאי הדם האדומים של הכלב והחתול וכתוצאה מכך יכולה להיגרם אנמיה קשה, עד מצב בו בעל החיים זקוק לקבלת מנת דם.
יש להיזהר גם במתן מזון תינוקות המכיל בצל או אבקת בצל.

שוקולד הוא רעיל לכלבים!

קפה / תה – מכילים קפאין אשר אסור לבעלי חיים.

ענבים וצימוקים – ענבים וצימוקים ידועים כרעילים לכלבים למרות שהרעל עצמו עדיין לא בודד בוודאות. אכילת ענבים או צימוקים עשויה לגרום לכשל כליות בכלבים.

אגוזי מקדמיה – אגוזים אלו מכילים רעלן אשר יכול לגרום לפגיעה עצבית בכלבים. סימני ההרעלה הם דיכאון, חולשה, הקאות, רעידות, הליכה בחוסר שיווי משקל וחום גבוה.

עצמות – אכילת עצמות ובייחוד עצמות עוף יכולה לגרום לשבירתן ויצירת קצוות חדים. דבר זה יכול להוביל לפציעה או אפילו חירור של מערכת העיכול וכן לחסימות במעי במצב של אכילת עצמות רבות.

מזון שומני – אכילת כמות גדולה של מזון המכיל שומן רב גורמת להפרשת אנזימי עיכול רבים מן הלבלב, דבר היכול להוביל לדלקת לבלב מסכנת חיים.

אלכוהול – כלבים וחתולים נחשבים רגישים לאלכוהול וסימני הרעלה יכולים להתרחש בחיות קטנות תיאורטית אפילו במגע עם העור. סימני ההרעלה הם דיכאון, הליכה בחוסר שיווי משקל, האטת קצב הלב ואי סדירות בתפקודו ואיבוד הכרה. במקרים קשים לא ניתן להציל את בעל החיים!

חלב – לבעלי חיים אין את האנזים המפרק את חלבון החלב (לקטוז) בכמות מתאימה ולכן שתיית חלב עשויה להוביל לשלשולים (חלק קטן ממוצרי החלב כן מותרים כגון יוגורטים דלי שומן או גבינת קוטג').

מזון מעופש (מזון עם עובש) או מזון מקולקל – למרות שאנשים רבים חושבים שבעלי חיים עמידים מאיתנו, אנו הוטרינרים רואים מקרים רבים של "קלקול קיבה" בכלבים, הגורמים לשלשולים והקאות אשר יכולים להוביל להתייבשות. כמו כן, מזונות מעופשים עלולים להכיל רעלנים שמקורם בפטריות העובש (מיקוטוקסינים) אשר יכולים לגרום לפגיעה עצבית ופרכוסים.

בשר או ביצים לא מבושלות – אלו עשויים להכיל חיידקים המסוכנים גם לכלבים או לחתולים. אמנם עמידותם לחלק מן החיידקים גבוהה משלנו אך גם הם רגישים לחיידקי הסלמונלה, קמפילובטר ואי. קולי אשר גורמים למחלות קשות בדרכי העיכול. כמו כן, בשר שאינו מבושל עשוי להכיל טפילים שונים אשר מסוכנים לכלבים וחתולים. אכילת ביצים לא מבושלות בקביעות עלולה לפגוע בספיגת ויטמין B.

קמח תופח / בצק שמרים – לעיתים ישנם מקרים בהם כלבים מצליחים לאכול בצק בזמן הכנת עוגות או מאפה אחר. טמפרטורת הגוף של הכלב תעודד את המשך התפיחה של הבצק וכמו כן במהלך התהליך נוצר אלכוהול (שגם הוא מסוכן לכלב) תפיחת הבצק במערכת העיכול של הכלב יכולה להיות מסוכנת מאוד (כתלות בכמות הבצק שנאכל). סימני הפגיעה הם נפיחות בטנית, כאב בטני קשה, הקאות ודיכאון.

קסיליטול (xylitol)– זהו ממתיק מלאכותי המשמש תחליף סוכר במוצרים "נטולי סוכר" (כגון מסטיקים וחטיפים). במינון גבוה הוא גורם לתת סוכר בדם בכלבים ולפגיעה בכבד.

 

בנוסף למאכלים אלו ישנם גם מיני צמחים אשר מסוכנים ביותר לבעלי חיים אלו כוללים:

שושן צחור (Lily) – גורם לכשל כליה חמור ביותר בחתולים.
ציקס (Cykas) – סוג של דקל ננסי נפוץ ביותר בישראל אשר פירותיו לעיתים נאכלים ע"י כלבים. הפירות גורמים לפגיעה חמורה בכבד (ולעיתים בלבלב).
יסמין – עלול לגרום לשינוי רמות הסידן בדם כלבים וחתולים
דיפנבכיה – צמח נוי אשר אם נאכל עלול לגרום לבחילות והקאות.
הרדוף הנחלים – צמח זה מכיל רעלן אשר יכול לגרום לפגיעה בלב ומוות. למרבה המזל טעמו המריר מונע בד"כ מבעלי חיים את אכילתו.

דילוג לתוכן