ניקוי שיניים בכלבים וחתולים

טיפול וניקוי שיניים בכלבים וחתולים

בניגוד לבני האדם, כלבים וחתולים אינם טורחים לצחצח את שיניהם. הדבר מוביל בד"כ להצטברות אבנית ופלאק על גבי השיניים, מצב זה מחמיר עם הגיל ודורש טיפול או ניקוי שיניים מקיף.
קיימים גזעי כלבים מסויימים הרגישים יותר למחלות חניכיים, אלו הם בד"כ גזעי כלבים קטנים כגון פודל, פינצ'ר, שיצו, מלטז ועוד. בגזעים אלו לעיתים יש צורך בניקוי שיניים שנתי או אפילו תכוף יותר (כתלות בגילם).
במצב מתקדם נוצרת הצטברות אבן שן רבה, מחלות חניכיים קשות, חשיפת שורשי השיניים (בשל נסיגת חניכיים), התרופפות השן מעצם הלסת, נשירת שיניים ודלקות קשות.
כל אלו גורמים מובילים ל:
  • ריח רע מפה הכלב או החתול
  • חוסר רצון לאכול בשל כאב
  • ריור וירידה במשקל
  • במקרים קשים יש סכנה של מעבר חיידקים מחלל הפה אל זרם הדם ופגיעה באיברים פנימיים
  • בכלבים קטנים (בעיקר), דלקת קשה יכולה לפגוע בעצם הלסת ולגרום לשברים בה
  • בדלקת קשה של שורשי השיניים בלסת העליונה עלולה להיווצר פיסטולה (חיבור) בין חלל הפה לחלל האף או הצטברות מוגלה (אבסס) מאחורי העין ופגיעה בה. 
לעיתים, בעלי כלבים וחתולים חושבים כי "גם בטבע כלבים וחתולים לא מצחצחים שיניים ולכן אין צורך בכך". זוהי טעות חמורה. בטבע, בעלי חיים לא מגיעים לגיל מבוגר כמו חיות המחמד שלנו ובמידה ומתפתחת אצלם בעיית שיניים הם בד"כ מתים במהירות מאחר והם לא יכולים לאכול.
דבר נוסף אשר בעלי חיות המחמד לא תמיד מבינים הוא שמחלות שיניים וחניכיים בכלבים וחתולים הן מצב כואב! עלינו לעשות ככל האפשר בכדי למנוע או להפסיק את הכאב, דבר זה נעשה ע"י טיפול וניקוי שיניים.

טיפול שיניים בכלבים וחתולים

חשוב להבין כי אבן השן אשר נראית בעין היא רק חלק קטן מן הבעיה. הדלקת עצמה נגרמת ע"י אבן שן אשר נמצאת מתחת לקו החניכיים. לכן, בטיפול שיניים מסודר, בשלב הראשוני הוטרינר מסיר את אבן השן הנראית בעין ולאחר מכן הוא משתמש במכשיר מיוחד ("סקיילר") אשר מסיר את אבן השן גם מתחת לקו החניכיים.
במידה ונראית שן אשר מתנדנדת בצורה קשה או שעיגונה ללסת אינו תקין יש בד"כ צורך בעקירה שלה.
לאחר הסרת אבן השן מבוצע פוליש במטרה לאטום חריצים קטנים אשר נשארו על השן. אי ביצוע פוליש לאחר ניקוי שיניים יגרום לחזרתיות מהירה של המצב ולפגיעה בבריאות הכלב או החתול.
חשוב להבין כי יש צורך בהרדמה מלאה בכדי לבצע ניקוי או טיפול שיניים כראוי. ביצוע ניקוי שיניים בכלב או בחתול בטשטוש קל בלבד לא מאפשר הסרה מלאה של אבן השן הנמצאת מתחת לקו החניכיים ואינו מאפשר את ביצוע הפוליש כראוי.
בנוסף, בהרדמה מלאה מוחדר גם טובוס (צינור) לקנה הנשימה בכדי למנוע שאיפה לריאות של אבן השן או החיידקים אשר מוסרים בזמן ניקוי השיניים.
בזמן ההרדמה מנוטרים כל העת הדופק והנשימה של בעל החיים והוא מקבל נוזלים לוריד לשמירה על לחץ דם תקין ולמניעת התייבשות.
לעיתים בשל הצורך בהרדמה כללית, מומלץ לבצע בדיקות מקדימות בכדי לוודא את כשירות הכלב או החתול לעמוד בהרדמה.
במקרים בהם יש דלקת חניכיים קשה מומלץ להתחיל טיפול אנטיביוטי לפני ניקוי השיניים ולהמשיך מספר ימים לאחר הניקוי.

מניעת בעיות שיניים בכלבים וחתולים:

מומלץ להרגיל את הכלב או החתול, כבר מגיל צעיר לצחצוח שיניים (בתחילה כל מספר ימים ולאחר מכן כל יום). כדאי להתחיל עם מברשת רכה ללא משחה ולאחר מכן להשתמש במשחה יעודית לכלבים או חתולים (אסור להשתמש במשחה המיועדת לבני אדם!).
קיימים גם מזונות וחטיפים אשר עוזרים לבריאות חלל הפה ועוזרים במניעת הצטברות אבנית על השיניים של חיות המחמד.
דילוג לתוכן