• מאמרים
  • סירוס חתולים – האם לסרס את החתול הביתי?

סירוס חתולים – האם לסרס את החתול הביתי?

האם לסרס את החתול הביתי?

מהו ניתוח הסירוס?

סירוס חתול הינו ניתוח פשוט יחסית המבוצע ע"י כל וטרינר. בניתוח מבוצע חתך בכל צד של שק האשכים, האשכים עצמם מוצאים מן הגוף, מבוצע קשר המונע דימום והאשכים נחתכים מן הגוף.
חתך הניתוח לא ניתפר בסיום הסירוס והוא נסגר בעצמו תוך מספר ימים.
בד"כ ניתנת לחתול זריקת אנטיביוטיקה וזריקת שיכוך כאבים לפני או לאחר הסירוס.

באיזה גיל ניתן לבצע סירוס חתול?

מחקרים הוכיחו כי ניתן לסרס כבר בגיל חודשיים (זאת לעומת החשש בעבר שניתוח סירוס בגיל צעיר יכול להוביל להיצרויות בדרכי השתן). עם זאת, הגיל המקובל לסירוס חתול בישראל עומד על כחצי שנה.

מהם היתרונות של סירוס חתולים?

לסירוס ישנם יתרונות התנהגותיים ויתרונות רפואיים:
  1. מניעת סימון ע"י שתן – כל חתול בוגר שאינו מסורס מסמן את הטריטוריה שלו באמצעות שתן שבעל ריח חריף. במידה והחתול הלא מסורס חי בבית, הוא יתחיל לסמן את הקירות והרהיטים. הריח והלכלוך המתלווים להרגל זה מהווים מטרד קשה לבעלים ומהווים את הסיבה העיקרית לסירוס.
  2. ירידה בתוקפנות ומניעת קרבות ופציעות – חתולים שאינם מסורסים נקלעים לקרבות טריטוריה וקרבות על ליבן של נקבות. קרבות אלו יכולים להוביל לפציעות אשר יצריכו טיפול וטרינרי או יובילו להדבקה במחלות שונות כגון איידס חתולים.
  3. מניעת נדידה ובריחה מן הבית – חתול שאינו מסורס ינדוד בחיפוש אחר נקבות מיוחמות ועלול להיפגע במהלך הנדידה (הן ע"י רכב או פציעה בשל קרבות עם בעלי חיים אחרים).
הוכח מחקרית כי חתולים מסורסים הינם חתולים בריאים יותר ומאריכים חיים יותר בשל ההפחתה בפציעות, מחלות והירידה בשוטטות.

האם יש חסרונות בסירוס?

חסרונות של ממש לסירוס עצמו אין, אבל חשוב לזכור כי מדובר בניתוח בהרדמה מלאה ולמרות פשטותו יש לבצעו בצורה סטרילית ולהשתמש בחומרי הרדמה בטוחים. הסיכונים בניתוח כוללים דימומים או תגובה לא רצויה לחומרי ההרדמה.
לאחר ניתוח סירוס קיים סיכון של זיהום אך זה ימנע ע"י שימוש בטכניקה סטרילית במהלך הניתוח ולאחריו ושימוש מושכל באנטיביוטיקה.

עלייה במשקל לאחר סירוס החתול הינה נושא שנוי במחלוקת. הסירוס עצמו אינו גורם לעליה במשקל אך חתול מסורס דורש פחות מזון מחתול שאינו מסורס. בשל כך מתן מזון מתאים בכמות המתאימה ימנע השמנת יתר.

במרפאה הניידת, פרוצדורת הסירוס הינה פשוטה. אנו דואגים לאסוף את החתול מביתכם והוא נלקח לסירוס במרפאה וטרינרית או בית חולים וטרינרי עימם אנו עובדים. לאחר ההתאוששות מן הסירוס, החתול מוחזר לביתכם. אין כל צורך בהמשך טיפול תרופתי בבית מכיוון שהחתול מקבל מראש זריקות אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים.

אנו תקווה שהמאמר המפורט עונה לכם על השאלה למה כדאי לסרס חתול. אם יש לכם עדיין שאלות, אתם תמיד מוזמנים להתקשר אלינו ונענה בשמחה.

דילוג לתוכן