סירוס כלבים

סירוס כלבים – האם כדאי לסרס את הכלב?

סירוס הוא ניתוח הנחשב פשוט יחסית ובו מוסרים האשכים משק האשכים של הכלב. לאחר מכן החתך נתפר במספר תפרים בודדים ולרוב הכלב מתאושש תוך שעות ספורות.
ניתן לסרס כלב בכל גיל אך הגיל המומלץ הוא חצי שנה עד תשעה חודשים (לפני הבגרות המינית).

סיבות ויתרונות בריאותיים של סירוס כלבים:

  1. סירוס "אלקטיבי" – מבוצע בד"כ בגיל צעיר למניעת בעיות התנהגות כגון התנהגות מינית, סימון בעזרת שתן, אגרסיביות, בעיות דומיננטיות ועוד.
  2. מניעת מחלות אשכים כגון: דלקת באשכים, גידולים, סיבוב אשך.
  3. הסרת אשך תמיר – מצב זה מגדיל בהרבה את הסיכון כי האשך (הטמיר) יהפך לגידולי או יעבור סיבוב אשך.
  4. מניעת גדילה שפירה של הפרוססטה (היכולה להפריע למתן צרכים) ומחלות פרוסטטה שונות.
  5. הסירוס מפחית סבירות לגידולים שונים באזור פי הטבעת והזנב.
  6. טיפול במחלות עם השפעה הורמונאלית: הרניה פרינאלית ומחלות עור שונות.

יתרונות התנהגותיים של סירוס כלבים:

  1. ירידה משמעותית בהתנהגות המינית (כולל אוננות ועליה על אנשים וחפצים). חשוב לזכור כי השפעה מלאה של הסירוס יכולה לקחת עד שלושה חודשים. סירוס הכלב לפני בגרות מינית יכול למנוע התנהגות מינית, לא רצויה, כמעט לחלוטין.
  2. ירידה בסימון ע"י שתן.
  3. ירידה בשוטטות ומרדף אחרי נקבות מיוחמות ובכך הסירוס מפחית סכנות של דריסה או מריבות עם זכרים אחרים.
  4. ירידה בתוקפנות כלפי כלבים או אנשים
יתרון נוסף של סירוס כלבים הוא יתרון כלכלי. אגרת הרישיון עבור כלב מסורס זולה במאות שקלים לעומת זה שאינו מסורס.

חסרונות אפשריים של סירוס:

חיסרון אפשרי של הסירוס הינו השמנת ייתר, זאת בשל ירידה במטבוליזם לאחר הסירוס או ירידה בפעילות. ניתן למנוע השמנה זו ע"י מתן כמות וסוג מזון מתאימים.

שינוי אופי הכלב – רבים בטוחים שהסירוס ישנה משמעותית את אופי הכלב האהוב שלהם. מצב זה אינו מדוייק ואחת הסיבות שהכלב הצעיר משנה את התנהגותו היא למעשה ההתבגרות עצמה ולאו דווקא הסירוס.

ישנם החושבים כי סירוס כלב מונע ממנו את הזכות "להנאה מינית". חשוב לזכור כי דווקא כלב שאינו מסורס נהייה מתוסכל וסובל מאחר ולרוב אין לו אפשרות "לפרוק את יצרו". בנוסף, חשוב להבין כי, כלבים, בניגוד לאנשים, אינם מקיימים יחסי מין לצורך הנאה.
חלק מן האנשים חושבים כי סירוס כלבים הוא "בניגוד לטבע". בתשובה לטענה זו נענה כי כלבים אינם חיים "כמו בטבע" הם חייה מבויתת, שאינה טורפת, מוגנת על ידנו מאיתני הטבע ולמעשה המשפחה מהווה את הלהקה של הכלב. ורק תזכורת קלה – גם בטבע, מרבית זכרי הזאבים אינם מזדווגים, רק זכר אחד, זכר האלפא, הוא זה המתרבה בלהקה.

לסיכום, לסירוס ישנם יתרונות לא מעטים אך גם חסרונות, מטרת מאמר זה הינה לתת בידכם את כל המידע בכדי שתוכלו לקבל את ההחלטה המתאימה עבורכם ועבור כלבכם.

דילוג לתוכן