עיקור כלבה

עיקור כלבות "למה לעקר את חיית המחמד שלנו"?

מהו בדיוק ניתוח עיקור?

בניתוח עיקור מוצאות שחלות הכלבה (או החתולה) ובד"כ גם הרחם. הניתוח מונע את אפשרות הנקבה להתייחם ולהביא גורים. את העיקור מומלץ לעשות לפני הייחום הראשון. בכלבות בגיל של כשישה חודשים וחתולות בגיל חמישה חודשים.
משך ההתאוששות תלוי בחומרי ההרדמה ובכלבה. בד"כ תוך מספר שעות הכלבה או החתולה כבר ערה ומסוגלת ללכת. תוך כיום נוסף היא חוזרת למצבה הרגיל.

מהי חשיבות ניתוח עיקור מבחינת הכלבה?

לניתוח עיקור כלבה חשיבות עיקרית לבריאותה, הוכח כי ניתוח עיקור מפחית בסבירות גבוהה מאוד אפשרות של גידולי עטין ממאירים בכלבות. כמו כן העיקור מונע סרטן השחלות והרחם וכן דלקות רחם.
בנוסף, עיקור מונע תופעות כגון הריון מדומה או קדחת חלב לאחר המלטה (אשר יכולה לעיתים להוביל למות הכלבה).
הוכח מחקרית כי כלבות מעוקרות חיות יותר מאלו שאינן מעוקרות. זאת בשל מניעת גידולים ממאירים במערכת המין, מניעת דלקת רחם וכן הקטנת הסכנה לבריחה מהבית (בכדי לחפש זיווג) ולכן הקטנת סיכויי דריסה ונשיכות בזמן יחום.
למרות ה"מיתוס" הקיים – לכלבה אין כל צורך הורמונאלי או רגשי לחוות הריון וגידול גורים. עיקור כלבה לאחר המלטה אחת מפחית את יעילות ניתוח העיקור במניעת גידולי עטין.

מהי חשיבות ניתוח עיקור מבחינת הבעלים?

הניתוח מונע את שלבי הייחום בהם הכלבים נמשכים אל הכלבה ואל הבית בו היא נמצאת (כולל התגודדות כלבים וסימון האזור באמצעות צרכיהם). הוא מונע כמובן גם את הדימום המתלווה לייחום.
לעיקור יש גם חשיבות כלכלית (כן, גם זהו שיקול), קיימת הנחה משמעותית באגרת חיסון כלבת לכלבות מעוקרות.
הניתוח מונע הבאת גורים לא רצויים לעולם. זה אמנם יכול להיות נחמד לטפל במספר גורים כשהם קטנים וחמודים אך כשהם מתבגרים תופתעו לגלות שקשה מאוד היום למצוא בית לכלב לא רצוי.
כיום מומתים עשרות אלפי כלבים וחתולים לא רצויים כל שנה. אנו ממליצים לעקר בכדי למנוע הבאת גורים נוספים לעולם אשר מציאת בית בשבילם תהיה מלאכה קשה.

למה לא לתת זריקה כנגד ייחום?

זריקות כנגד יחום מכילות הורמונים. למרות שהזריקות המודרניות נחשבות בטוחות יותר מאילו בעבר הן עדיין מגדילות את הסיכון של הכלבה לפתח מחלות כגון דלקת רחם (ויתכן שאף גידולים).

תופעות לוואי וסיבוכי עיקור כלבה:

כן, גם לניתוח עיקור יכולים להיות סיבוכים או תופעות לוואי. למזלנו רובם מופיעים בשכיחות נמוכה.
כמו בכל ניתוח בהרדמה מלאה קיימים הסיכונים הרגילים של רגישות לחומרי ההרדמה, דימומים וכדומה. בנוסף קיימות תופעות לוואי נוספות לניתוח עיקור:
אחת מ"תופעות הלוואי" הידועות היא השמנה. העיקור עצמו לא גורם ישירות להשמנה. כלבות וחתולות מעוקרות צורכות פחות אנרגיה ולכן יש להזינן בהתאם. ההשמנה נגרמת מצריכת יתר של מזון (לעומת הכמות אותה הכלבה באמת צריכה). בכדי למנוע את ההשמנה חשוב לתת את כמות המזון אותה הכלבה צריכה ולא יותר מכך (מידע לגבי הכמות המתאימה נמצא על כל שק מזון). כיום אפילו פותחו מוצרי מזון שמיועדים לבעלי חיים מעוקרים או מסורסים להפחתת בעיה זו.
תופעת לוואי חמורה יותר היא אובדן שליטה על מתן שתן (בשל ירידה באסטרוגן). במידה והדבר מתרחש ניתן לתת תרופה אשר מטפלת במרבית המקרים.

למרות תופעות הלוואי האפשריות אנו חוזרים על ההמלצה לעקר את כלבתכם. זוהי הדרך היעילה ביותר להגביל את כמות הכלבים אשר מחפשים בית חם וכמובן יפחית את הצורך ב"המתת חסד" של כלבים אשר לא מוצאים בית שכזה.

לחצו כאן להוראות טיפול בכלבה לאחר עיקור

דילוג לתוכן