שעלת מכלאות

שעלת מכלאות בכלבים

שעלת מכלאות הינה מחלה זיהומית הפוגעת בדרכי הנשימה בכלב. שעלת מכלאות נגרמת בד"כ משילוב של וירוסים וחיידקים.

גורמי המחלה

החיידק העיקרי הגורם למחלה נקרא בורטדלה ברונכוספטיקה, בנוסף אליו לעיתים יש הדבקה בחיידק בשם מיקופלסמה קניס.

הוירוסים אשר גם להם חלק במחלה הם: פארא אינפלואנזה, אדנו וירוס (חיסון כנגד שניהם נמצא בחיסון המשושה) ויתכן שגם לוירוס הרפס של כלבים תפקיד בגרימת המחלה.

במקרה בו יש הדבקה באחד הגורמים בלבד המחלה תהיה קלה, עם זאת, שילוב של מספר גורמים יכול לגרום למחלה קשה יותר.
העברת המחלה
הכלב בד"כ נדבק מכלבים אחרים עימם בא במגע ותקופת הדגירה של המחלה היא 3-10 ימים. העברת שעלת מכלאות נעשית בד"כ ע"י רוק המתפזר בזמן שיעול או נביחה ושאיפתו ע"י כלב אחר. המחלה נחשבת מדבקת מאוד והיא מתפשטת בקלות במקומות בהם יש כלבים רבים (פנסיונים, תערוכות וכו').
לאחר החלמה משעלת, הכלב מפתח עמידות זמנית הנמשכת כחצי שנה עד שנה.
סימני המחלה
שעלת מכלאות גורמת לשיעול קשה ובד"כ בעל הכלב בטוח "שנתקע לו משהו בגרון". בחלק מהמקרים השיעול מלווה בניסיונות הקאה (או שהכלב מקיא מעין קצף לבן). לעיתים רחוקות רואים הפרשות מן האף ובמקרים קשים לכלב יש חום והוא מסרב לאכול. במרבית המקרים, סימני המחלה חולפים תוך כשבוע עד עשרה ימים.
בסרטון ניתן לראות שיעול טיפוסי של כלב החולה במחלה.

אבחון
שעלת מכלאות מאובחנת ע"י וטרינר על פי סימני השיעול והיסטוריה של חשיפה לכלבים חולים או להמצאות בפנסיון, פארק או תערוכת כלבים. ברוב המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה (בעיקר אם הכלב מרגיש טוב באופן כללי ורק משתעל). לעיתים יבצע הווטרינר צילום רנטגן בכדי לנסות לבחון האם אכן יש גוף זר בדרכי הנשימה או לשלול מחלות נשימה אחרות. במקרים קשים, נלקחות בדיקות דם ובדיקות נוספות בכדי לשלול מחלות אחרות.
טיפול
שעלת מכלאות בד"כ עוברת מעצמה ולכן לא תמיד יש צורך בטיפול אנטיביוטי (לעיתים רחוקות בלבד המחלה מחמירה למצב של דלקת ריאות).
הטיפול במחלה כולל הימנעות מפעילות מעודדת שיעול (כגון פעילות גופנית או התרגשות), החלפת רצועת הצוואר ברתמת גוף, חומרים מדכאי שיעול וטיפול אנטיביוטי (בד"כ אנטיביוטיקה בשם דוקסילין הפוגעת בחיידקים האחראים על המחלה).
מניעת שעלת מכלאות:
חיסון:
כפי שהוסבר, בחיסון המשושה לכלבים קיימים מרכיבים העוזרים במניעת המחלה.
קיים חיסון ספציפי כנגד חלק מגורמי המחלה (בורדטלה ברונכוספטיקה) והוא בד"כ מומלץ לכלבים אשר מגיעים לתצוגות או מועברים לפנסיון עם כלבים אחרים. החיסון יעיל לכחצי שנה בלבד (כך גם לאחר הדבקה, הכלב מוגן לתקופה קצרה יחסית ויכול להידבק שוב במחלה).
יש לתת את החיסון כשבוע – שבועיים לפני העברת הכלב לפנסיון או לתצוגה.
חשוב לבודד כלב חולה בשעלת מכלאות מכלבים אחרים, למניעת הדבקתם. כלב, אשר הגורם למחלה היה בודטלה ברונכוספטיקה, יכול להמשיך להפיץ את החיידק עד שלושה חודשים לאחר החלמה!
דילוג לתוכן