דלקת בדרכי השתן בכלבים

דלקת בדרכי השתן בכלבים

דלקת בדרכי השתן בכלבים הינה מחלה נפוצה יחסית ונגרמת במרבית המקרים בשל זיהום חיידקי. מקרים נדירים מערבים וירוסים או פטריות.
כלבות נפגעות יותר מאשר זכרים מדלקות בדרכי השתן מאחר ואצלן צינור השופכה קצר ורחב יותר ומאפשר הגעה של חיידקים בקלות יחסית משטח העור אל שלפוחית השתן.

מקור החיידקים הגורמים לזיהום בדרכי השתן הינו לרוב צואתי (כך לדוגמא חיידק מערכת העיכול אי. קולי מהווה את הגורם לכ-40% מדלקות דרכי השתן בכלבים). מקורות נוספים כוללים את הפרוסטטה בזכרים או זיהום המגיע אל מערכת השתן דרך הדם.

סימני דלקת בדרכי השתן בכלבים

סימני המחלה תלויים האם מדובר בדלקת של דרכי השתן התחתונות (בעיקר שלפוחית השתן) או דרכי השתן העליונות (הכליות).

דלקת בדרכי השתן העליונות היא קשה יותר וגורמת ל:
חום
דיכאון וחוסר אכילה
הקאות
שתן דמי או עכור בעל ריח רע
דלקת בדרכי השתן התחתונות היא הנפוצה יותר ומהווה מחלה קלה יותר.
הכלב או הכלבה בד"כ עירניים ובעלי תיאבון תקין ואינם מראים סימני מחלה משמעותיים. הסימנים העיקריים הם:
קושי או כאב במתן שתן
מתן שתן בכמות קטנה בתדירות גדולה
שתן דמי או עכור בעל ריח רע
חשוב להבין כי דלקת בדרכי השתן יכולה לפגוע במקביל גם בדרכי השתן העליונות וכן בתחתונות.

אבחון דלקת בדרכי השתן בכלבים

הדרך הטובה ביותר לאבחון היא בדיקת שתן מקיפה בה בודקים את חומציות השתן ונוכחות תאי דם לבנים, אדומים, קריסטלים וחיידקים.
ניתן לבצע בדיקה זו במרפאה עצמה בה בוחנים את השתן באמצעות סטיק מיוחד וכן מסתכלים עליו במיקרוסקופ. בדיקה זו נחשבת מדויקת ויעילה.

קיימת בדיקה נוספת הנחשבת הטובה ביותר והיא תרבית השתן. יתרונה העיקרי שהיא מאפשרת בידוד של החיידק הקיים במערכת השתן וכן של האנטיביוטיקה המתאימה ביותר לפגוע בו. חסרונה הוא שלוקח מספר ימים עד שמתקבלת תשובה.

בדיקות דם יעילות לאבחון דלקת בדרכי השתן העליונות בה נמצא לעיתים עליה בספירת תאי הדם הלבנים האחראים על המלחמה בחיידקים ועליה במדדי הכליה במקרה שיש כבר פגיעה בתפקוד הכליות.

בחלק מן המקרים בדיקות דם יכולות לעזור בזיהוי גורמים אשר מהווים מצב מקדים או מחמיר של דלקות בדרכי השתן כגון מחלת הסוכרת או מחלות הורמונליות כגון יתר פעילות של בלוטת האדרנל (קושינג).

כמו כן, במקרים חוזרים, מומלץ לבצע בדיקות אולטראסאונד ו / או צילומי רנטגן לבחון האם יש גורמים נוספים המקשים על ההחלמה או גורמים לדלקת בדרכי השתן כגון מבנה אנטומי לא תקין, אבנים או גידולים בדרכי השתן.

טיפול בדלקת בדרכי השתן בכלבים

מאחר והדלקות בדרכי השתן נגרמות לרוב בשל חיידקים הטיפול הוא באנטיביוטיקה בדרך כלל למשך 10-14 יום. באם מדובר בדלקת חוזרת בדרכי השתן ימליץ הוטרינר על ביצוע תרבית שתן ומתן אנטיביוטיקה מתאימה לפי התוצאות.

במקרים בהם נמצאו בבדיקת אולטראסאונד אבנים בדרכי השתן יש להוציאן בניתוח או להעביר את הכלב למזון מיוחד אשר יכול לסייע בהמסת האבנים.

אם יש חשד כי ישנו מבנה אנטומי לא תקין הגורם לדלקות החוזרות בדרכי השתן יבוצע ניתוח לתקנו.

דילוג לתוכן