הרעלת שוקולד בכלבים

הרעלת שוקולד בכלבים

יקי, מלטז צעיר בן שנתיים, נמצא ע"י בעליו, דני והילה, בערב יום שישי כשהוא הולך בקושי, מתנדנד ומסביבו שלולית קיא רבות ומספר עטיפות טובלרון ושוקולדים נוספים…
הם גם שמו לב שקערת המים שמולאה לפני היציאה מהבית הייתה ריקה לחלוטין.
התברר שדני, שחזר יום קודם מנסיעה לארה"ב במסגרת העבודה, הביא מספר חפיסות שוקולד והניח אותן על השולחן. ניקי ניצל את ההזדמנות כשהיה לבד בבית ואכל בעצמו את כל השוקולד.
במקרה זה האבחנה הייתה קלה – הרעלת שוקולד.
בבדיקה שבוצעה לניקי נראו דופק מהיר ביותר ולא סדיר, כאב בטני וחום מעט גבוה.
במקרה שכזה כמובן לא ניתן לטפל בבית וניקי טופל בבית חולים וטרינרי עימו אנו עובדים בשיתוף פעולה.
ניקי עבר שטיפת קיבה בהרדמה ולאחר מכן הוחדר לקיבתו פחם פעיל לספיגת שאריות שוקולד שנשארו במערכת העיכול. במקביל הוא החל לקבל טיפול בנוזלים והוחדר קטטר לשלפוחית השתן במטרה למנוע ספיגה חוזרת של רעלים מן השתן.
לאחר מספר שעות נראה שיפור ניכר במצבו והוא נראה עירני הרבה יותר.
לאחר יום אשפוז בבית החולים הוטרינרי הוא שוחרר, לאחר שהוסבר לדני והילה על כל הסכנות בהרעלת שוקולד.
ניקי אמנם ניצל, אך מדי שנה כלבים מתים מהרעלת שוקולד, חומר בייתי שנראה לרובינו חסר סיכון לחלוטין.
אנשים רבים מכירים את המיתוס כי מתן שוקולד גורם לתולעים בכלבים, זהו כמובן דבר שאינו נכון. מה שמרבית האנשים אינם יודעים הוא כי שוקולד מסוכן לכלבים ויכול לגרום להרעלה ואפילו למוות.
שוקולד מכיל מספר חומרים (תאוברומין וקפאין) אשר יכולים לגרום להרעלה בכלבים.
למעשה 100 גרם שוקולד יכולים לגרום להרעלה בכלב קטן כמו ניקי. שוקולד מריר מכיל כמות גדולה הרבה יותר של החומרים אשר יכולים לגרום להרעלה ומספיקה כמות קטנה הרבה יותר ממנו (לעומת שוקולד חלב) לגרום למצב של הרעלת שוקולד.
סימני הרעלה מופיעים 6-12 שעות לאחר אכילת שוקולד. בתחילה נגרמת שתייה מרובה ובעקבותיה שלשולים והקאות (בדיוק כמו במקרה של ניקי). במקרים קשים נגרמים דופק מואץ ונראות הפרעות קצב, ובמקרים חמורים במיוחד יכולות להיגרם עוויתות (פרכוסים) ואפילו מוות.
במקרים קשים של הרעלת שוקולד בכלבים, הסימנים יכולים להמשך עד שלושה ימים. סיבוך נוסף של הרעלת שוקולד הוא דלקת לבלב שיכולה להיגרם בשל כמות השומן הרבה בשוקולד.
במקרה שלפנינו, לניקי "היה מזל", הוא נמצא בשלבים הראשונים של הרעלת שוקולד וכנראה כמות השוקולד שאכל לא הייתה גדולה מאוד. דני והילה למדו את הלקח שלהם ומעתה את השוקולדים הם שומרים עמוק בארון. אנחנו מקווים שגם אתם תוכלו ללמוד מן המקרה ולהמנע ממצב של הרעלת שוקולד בחיות המחמד שלכם.

למידע נוסף על מזונות מסוכנים לחצו על הקישור: מזונות מסוכנים לכלבים וחתולים

דילוג לתוכן